founded 1889 | registered charity 533931

Sheffield

Welcome visitor you can log in or create an account

Annual Awards Evening

Every year we hold an annual awards evening where we acknowledge the sporting achievements of a diverse range of students from across all areas of the city in a variety of awards.  

For further information on each of the awards please see the files section at the bottom of this page.

Our 2016-17 Awards Winners were:

  • Alderman Sewell Secondary Sports Personality - Hannah Bolderson - Sheffield High School
  • Primary School Sports Personality - Alex Flanagan - Monteney School
  • Volunteer Award - Mick Steele - Watercliffe Meadows School
  • Endeavor Award - Ben Sowden - Ecclesfield School
  • Pauline Filder Football Award - U15 Sheffield Schools Football Team (Declan Thompson, Sonny Wilson, Chandler Gibson, Callum Foster)
  • Frank Scholfield Cricket Award - Owais Bhatti - Fir Vale School
  • Dave Aizlewood Award - Nethergreen School
  • Primary Cross Country Award - Westways Primary School
  • Harold Whitham Athletics Award - Ana Garcia (Silverdale School) and Amy Gellion (King Ecgbert School)
  • Within Reach Award - Shaun Barker and Jenny Grafton-Whittle (Seven Hills School)
  • Primary School Sports Award - Mundella School
  • John Moss Award - Tapton PE Department
  • Chairman's Award - Brian Adams for service to Athletics
  • Special Awards:
    • Notre Dame Junior Girls Cross Country Team - for performance in National Schools Competition
    • Eve Crownshaw - Bradfield School - for achievements within Cross Country
    • Alfie Manthorpe - Tapton School - for achievements within Cross Country
    • Jodie Hill - Tapton School - for achievements within Cross Country
    • Owen Bradshaw - Westfield School - for achievements within Race Walking
    • Grace Sacheva - Lydgate Junior School - for achievements within Badminton
    • Jay Rathi & Harry Walker - Tapton School - for achievements within National Schools Badminton
    • Hunters Bar Orienteering Team - for achievements within SFSS Orienteering
    • Westfield School Sports Leaders - for contribution to school sport within the local community
    • Niyaab Shah - Abbeyfield School - for contribution to whole school sport
    • Key Stage 3 Badminton Team - Tapton School - for performance within National Schools Badminton
    • Key Stage 4 Badminton Team - Tapton School - for performance within National Schools Badminton

 

 

 

Latest from Super User